Metoda Vojty jest skuteczną metodą rehabilitacji niemowląt i małych dzieci z zaburzeniami w sferze motoryki wynikającymi z wad rozwojowych lub zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Profesor Vaclav Vojta opracował terapię polegającą na odruchowym uaktywnianiu i wyzwalaniu genetycznie zakodowanych mechanizmów poruszania się. Prowadzona przez terapeutę aktywacja ma na celu uzyskanie prawidłowych reakcji ruchowych zakodowanych w ośrodkowym układzie nerwowym.
Prawidłowe wzorce motoryczne można wyzwolić u każdego człowieka, niezależnie od stopnia uszkodzenia układu nerwowego i niezależnie od wieku. Metoda może być stosowana już od pierwszych dni życia małego pacjenta – wtedy też przynosi najlepsze efekty pobudzając mózg do aktywacji zdolności ruchowych dziecka i nie dopuszczając do rozwoju patologicznych wzorców. Po terapii metodą Vojty pacjent uzyskuje lepszy dostęp do prawidłowych wzorców ruchowych.
Terapia metodą Vojty korzystnie wpływa na poprawę stanu zdrowia i jest polecana u dzieci z następującymi schorzeniami:
- zaburzenia układu nerwowego
- napięcie mięśniowe (zbyt wysokie lub zbyt niskie)
- mózgowe porażenie dziecięce (MPD)
- porażenie splotu barkowego
- zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej (ZOKN)
- opóźnienie ruchowe
- zaburzenia motoryczne
- wady postawy, kolan i stóp
- nieprawidłowości w chodzie
- asymeria budowy ciała
- skolioza
- kręcz szyi
- dysplazja stawu biodrowego
- inne czynnościowe zaburzenia lokomocji
- zespoły genetyczne (m.in. zespół Downa, Williamsa, Pradera-Williego)
- zaburzenia w zakresie oddychania, połykania i żucia
- problemy z jedzeniem, spaniem, wypróżnianiem się
Terapia prowadzona metodą Vojty może również stanowić podstawę dla prowadzenia innych terapii i wspomagać dziecko w realizacji zadań wyznaczonych przez psychologa, pedagoga dziecięcego, logopedę, terapeutę zajęciowego, nauczyciela itp.