Kinesiotaping jest bardzo popularną i skuteczną metodą wspomagającą stosowaną w rehabilitacji. Terapia polega na umieszczeniu w określonym miejscu na ciele elastycznego plastra. W zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, terapia ma różnorakie zastosowanie. Oddziałując na mięśnie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy, plastry zmniejszają uczucie bólu, wspomagają pracę mięśni oraz korygują niewłaściwą pozycję stawów.
Plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych i nie jest nasączony żadną substancją. Dzięki specjalnemu wykonaniu i przeznaczeniu dla najwrażliwszej skóry, plastry z powodzeniem mogą być naklejane u niemowląt, małych dzieci, kobiet w ciąży lub osób starszych, a także w sytuacji gdy przeciwwskazania uniemożliwiają inne formy terapii.
Plastry można zakładać raz na kilka dni, warto jednak pomiędzy sesjami robić kilkudniowe przerwy, aby skóra mogła odpocząć. Plastry rozciągają się (elastyczność 130–140%), dzięki czemu nie ograniczają ruchów. Powierzchnia plastrów zapewnia skórze oddychanie i jest odporna na działanie wody, dlatego nie wymagają odklejania podczas korzystania z kąpieli, prysznica lub basenu.
Kinesotaping najczęściej stosowany jest przy schorzeniach takich jak:
- wady postawy, min. koślawość i szpotawość kolan,
- wady stóp,
- choroba Scheuermanna,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- przepuklina oponowo – rdzeniowa,
- porażenie splotu ramiennego,
- osłabienie mięśni,
- złamanie żeber,
- obrzęki, krwiaki, blizny,
- porażenie, niedowład mięśni twarzy,
- przykurcz ścięgna Achillesa,
- kręcz,
- nadmierne ślinienie się.