Konsultacja fizjoterapeutyczna

W dniu 12 sierpnia 2019 r. w przychodni Grupa Zdrowie w Raciążu, w trosce prawidłowy rozwój dzieci, przeprowadziliśmy badania przesiewowe.

Konsultacja fizjoterapeutyczna ma na celu ocenę prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Takiej ocenie poddaje się każde dziecko, którego zachowanie lub codzienna aktywność ruchowa wzbudza w rodzicach niepokój dotyczący jego prawidłowego rozwoju.

Konsultacja polega na zebraniu wywiadu ciążowo – porodowego, okresu związanego z pierwszymi miesiącami życia dziecka, a także na obserwacji jego aktywności spontanicznej. Diagnostyka uzależniona jest od wieku dziecka.

W przypadku małych dzieci ocenia się wzorce podczas leżenia na brzuchu oraz na plecach, a także w trakcie ruchu, jeśli już potrafi samo się poruszać. Warto wiedzieć, że z każdym kolejnym miesiącem rozwoju zmieniają się pozycje oraz punkty podparcia podczas leżenia – na tej podstawie można rozpoznać, czy tempo rozwoju jest prawidłowe. Ocenie podlega też interakcja z otoczeniem i reakcje na bodźce zewnętrzne (np. czy niemowlę wodzi wzrokiem za zabawką).

U dziecka starszego ocenia się postawę ciała w trzech płaszczyznach: czołowej (od przodu i od tyłu), strzałkowej (od boku) oraz poprzecznej (od góry i od dołu). Analizuje się ułożenie względem siebie różnych części ciała: głowy, barków, łopatek, talerzy biodrowych, stawów biodrowych i kolanowych, a także ukształtowanie kręgosłupa, klatki piersiowej i wysklepienia stóp. Ocenie podlega również chód dziecka, aby móc zaobserwować jak nieprawidłowości układu ruchy wpływają na pracę ciała.

Badania fizjoterapeutyczne pozwalają zapobiegać poważnym problemom ruchowym dziecka w późniejszym okresie. Im wcześniej zostanie wykryty problem, tym łatwiej będzie skorygować zaburzone funkcje.

Serdecznie zapraszamy na kolejne bezpłatne konsultacje. O terminach będę informować na profilu RehaKids na Facebook’u.